Activity
Mon
Wed
Fri
Sun
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
What is this?
Less
More

Memberships

KuntoPiiri

86 members • Free

55 contributions to KuntoPiiri
Treeneistä
Enpä ole tänne aikoihin mitään kirjoitellut. Syksy on mennyt nopeasti töiden ja treenien kimpussa. Edelleen treenaan kaksi kertaa viikossa Mentor Gym pienryhmätreenissä, joka on tänä syksynä ollut entistäkin parempi ja rakennettu erittäin motivoivasti. Sen lisäksi treenaan voimaa kaksi kertaa viikossa vaihtuvan ohjelman mukaan. On kyllä hienoa huomata kuinka edelleen tässäkin iässä voima kehittyy ja myös lihakset kasvavat!
Rutiinin muutos
Itse kun olen vuosikaudet tehnyt kotikonttorista töitä niin aamuisin ei siis lähde mihinkään. Päivät menee pitkälti istuessa läppärin ääressä ja puhelimessa ja siinä sivussa jotain kotitöitäkin ehtii tehdä mutta kaiken kaikkiaan aika stabiilia oloa. Iltaisin toki salitreenin lisäksi isossa pihassa ja talossa on hyötyliikuntaa. Kävelystä en ole koskaan tykännyt. Nyt päätin tehdä pienen muutoksen aamurutiineihin ja tilasin Turun Sanomat oikein lehtipainoksena. Minulla on postilaatikolle matkaa yhteen suuntaan 500 m. Eli huomisesta lähtien kävelen tuon kilsan joka aamu ennen aamiaista tai mitään, oli keli mikä tahansa. Kysymys ammattilaisille ja muillekin, että onko näin pienestä rutiinin muutoksesta mitään hyötyä?
Mentor Gym treenit
Eilen palattiin taas arkeen ja alkoi Mentor Gym pienryhmätreenit. Seuraavat 8 viikkoa tehdään voimaliikkeinä alkuviikko mave ja loppuviikko penkki tai lattiapenkki ammattilaisten suunnittelemalla progressiolla. Eilen 65/70 % ykkösmaksimista 4-5x, itse tein 5x120, 5x120, 5x130, 5x130. Ensi viikolla tehdään samoilla painoilla kutosia. Kuntotreeni oli AMRAP 12 min: etunojapunnerrus 5, kulmasoutu kp:lla (minulla 20 kg:n kässärit) 10 toistoa ja tyhjäkyykky 15. Tein tossa ajassa 7 kierrosta, siitä voi laskea toistot. Koko treeni sykemittarin mukaan: 13 min harmaa, 9 min sininen, 17 min vihreä, 13 min keltainen ja 46 sek punainen.
4
0
Mentor Gym Impivaara
Kävin viikonloppuna Impivaaran avajaisissa sekä perjantaina että lauantaina ja sitten menin vielä lauantaina illalla tekemään sinne oikean treenin. Siellä on laitteita joka lähtöön ja valinnanvaraa pilvin pimein! Valitsin kaksi laitetta rinnalle, olkapäille ja yläselälle sekä yhden hauiksiin ja ojentajiin. Tein kaikissa 4x8 sarjat. Aivan mielettömän upea sali mutta kyllä Kurala edelleen jää minun "kotisalikseni", Impparissa voin käydä aina silloin tällöin. Menkää ihmeessä tutustumaan!
Satanen vihdoin ylitetty!
Pitkään olen haaveillut vetää yli sata kiloa maasta ja tänään se onnistui - huudon ja metelin kera😅 (102,5kg), yes! Takakyykyssä nousi 65 kg👍🏻 Penkin 50 kg ei tänään noussut, mutta kerran olen sen saanut aiemmin. Nyt sitten näitä tuloksia edelleen kehittämään👍🏻
1 like • Aug 3
Hyvä Heli, kova mimmi!
1-10 of 55
Tomppa Lönnroth
5
358points to level up
@tom-lonnroth-6170
Motto: "rolling stone does not get mossy". Himotreenaaja.

Active 29d ago
Joined Jan 30, 2025
Lieto, Finland.