Activity
Mon
Wed
Fri
Sun
Sep
Oct
Nov
Dec
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
What is this?
Less
More
For The Future by Mats

1k members • Free

5 contributions to For The Future by Mats
Trump-tullar mot Sverige
Donald Trump hotade just Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge, Sverige och Storbritannien med tullar på upp till 25 % om Grönland inte säljs till USA. De som inte tror han menar allvar får tänka om. Mina tankar vandrar allt som oftast till den tid när en viss tysk inte togs på allvar. Kan hända han kommer tvingas inse vilka dramatiska konsekvenser det får på så många plan. ( osannolikt ) Kan hända tillräckligt många moderata republikaner stöttar demokraternas försök att ställa honom inför riksrätt. ( 40% chans ) Kan hända Högsta domstolen i USA förbjuder honom att använda tullar mot andra länder. ( 50/50 ) Om inte och han gör allvar av sina hot? Mega Börskrasch ( 100 % risk ) Troligt scenario ( 29% risk ) Detta är mina bedömning. Hur som helst. Kommande veckor kan bli skakiga!
1 like • Jan 18
Tror inte att marknaden kommer att överragera speciellt mycket. Marknaden har vants sig vid Trumps utspel så en viss rörelse men sen kommer det att rulla på som vanligt. Tror jag men Whos now😉
1 like • Jan 18
Ja, det blir en spännande vecka...
Vilken avkastning är du nöjd med?
Ja, vilken avkastning i fondsparandet är du nöjd med när året är slut? 1 10-15% 2 15-20% 3 20-30% 4 Högre
0 likes • Jan 14
10 till 15% Är ju helt okej tycker jag men det beror ju helt på hur det går. Får man 10% på 2 månader så vill man ju ha mer men backar allt till -10% så är man ju nöjd om man lyckas uppnå 10%+
GOD JUL
God jul och gott nytt år! Klicka gärna på bilden..😃
GOD JUL
1 like • Dec '25
God Jul och Gott nytt år
På väg mot 1000 medlemmar!
På bara några dagar har vi skapat en av de största Skool-communities i Sverige inom ekonomi - kategorin! Vi är 856 medlemmar! Jag är både stolt och glad över uppslutningen – men det är nu det börjar. Jag kommer göra allt jag kan för att For The Future By Mats ska bli lärorikt, utvecklande och roligt. Men som alltid hänger det på att alla drar sitt strå till stacken. Jag ser därför fram emot ditt engagemang. Det räcker ofta med: - en tumme upp - en fråga - eller ett svar till någon annan Jag vet själv hur lätt det är att bara ta emot när man sitter framför en skärm. Kanske tänker man att man inte har något att bidra med, eller att “alla andra kan mer”. Här finns dock inga dumma frågor – bara dumma svar 😉 För att få igång oss börjar vi enkelt. Skriv gärna i tråden: - Var du bor (om du vill) - Dina intressen - Vad du hoppas få ut av communityt - Var du befinner dig på din ekonomiska resa - Vilka förväntningar du har Låt oss bygga något riktigt bra tillsammans – detta är vårt community! PS: Glöm inte att det finns en leaderboard. På nyårsafton kommer de fem översta att få ett pris värt flera tusen kronor! DS: Glöm inte att det är ett live-webinarium på söndag där jag hälsar alla nya medlemmar välkomna! Gå in i kalender och klicka på eventet!
På väg mot 1000 medlemmar!
0 likes • Dec '25
Jag har en fråga. Jag har öppnat en kryptoplånbok, Kraken Pro. Problemet jag har är att jag inte kan överföra pengar till plånboken. Jag har Länsförsäkringar Bank och har provat med att överföra men det är helt kört.
Börja här! Välkommen — vi bygger något stort tillsammans
Välkommen hit! Detta är ett community för dig som vill: ✅ Utvecklas ekonomiskt ✅ Ta smartare beslut ✅ Lära dig långsiktiga strategier ✅ Omge dig med likasinnade Presentera dig gärna i kommentarerna: - Vad är ditt dröm-mål med din ekonomi? - Vad hoppas du få ut av communityt? - Vem är du? Jag ser fram emot att lära känna dig!
Börja här!  Välkommen — vi bygger något stort tillsammans
3 likes • Dec '25
😀Hejsan , Jag vill bli bättre på placeringar och även lära mig mer om krypto..
1-5 of 5
Thomas Åström
2
11 points to level up
@thomas-astrom-2948
Thomas

Active 4h ago
Joined Dec 18, 2025
Powered by