Gott nytt år.
Igår blev det en resa in till Eksjö sjukhus med ambulans. Och jag blev sedan inlagd. Jag hade en rejäl bakteriell bihåleinflammation som man misstänker kan utvecklats till en Bakteriell Hjärnhinneinflammation. De första odlingarna ska vara klara så idag får vi veta vad nästa steg blir. Är det en hjärnhinneinflammation måste man skicka upp mig akut till Linköping för att operera bort den ventrikelshunt jag har inopererad pga posttraumatiskt hydrocefalus, sedan när jag åter är frisk så gör man en ny operation och lägger in en ny shunt.
Men saker hade kunnat vara betydligt värre. Jag är väl omhändertagen och man känner verkligen hur både läkarna och sköterskir genuint verkligen bryr sig.
Men ta i trä jag ska fixa detta också.
Läkaren var dessutom väldigt positiv till min medicinska cannabis, den påverkar inte den medicineringen jag får nu negativt utan kan tillochmed förbättra effekten.
Han var också väldigt glad över att den funkar så bra att jag kunnat sluta helt med opiater.
Nu får jag dock morfin också när jag ligger på sjukhuset för cannabis oljan rår inte riktigt på den här smärtan.
Men men, gott nytt år och jag hoppas 2026 blir ett fantastiskt år för allihopa.
2
1 comment
Martin Samsand
3
Gott nytt år.
powered by
Narkotikapolitik med Johan
skool.com/svensk-narkotikapolitik-3447
Bli en auktoritet i narkotikafrågor! Kurser för dig som vill förstå, påverka och debattera svensk narkotikapolitik.
Build your own community
Bring people together around your passion and get paid.
Powered by