User
Write something
Q&A is happening in 22 days
Pinned
Hej och varmt välkommen till NOID Health Community! 🌿
Jag är Suzanne, grundare av NOID Health (tidigare Lundborgkliniken i Göteborg). Sedan 2012 har vi arbetat med människor som känner att något inte stämmer i kroppen — trots att alla prover ser normala ut. På kliniken tittar vi på kroppen som ett helt system, inte bara enskilda värden. Det är också filosofin bakom den här communityn. Här kommer vi att dela kunskap, verktyg och perspektiv från vår kliniska vardag — om bland annat: - nervsystemet - cirkulation och cellenergi - inflammation och immunförsvar - kost och tarmhälsa - återhämtning och förebyggande hälsa - biohacking och longevity Mitt mål är att den här platsen ska bli ett forum där vi förstår kroppen bättre tillsammans. Du är inte ensam i din hälsoresa – och du är definitivt på rätt ställe. Börja så här 👇 1️⃣ Presentera dig genom att gå till: 👋 Introduktion och berätta lite om dig själv. 2️⃣ Har du en hälsofråga? • I ❓ Hälsofrågor kan du ställa frågor om symtom, hälsa och kroppens signaler. 3️⃣ Utforska kunskap • I 🧠 Hälsa & Kunskap delar vi korta insikter från vår kliniska vardag. Små saker som kan hjälpa dig förstå kroppen bättre.
8
0
Pinned
🧩 Vilket hälsomysterium vill du att vi tar upp i podden?
Vi spelar regelbundet in nya avsnitt av Hälsomysteriet, där vi försöker förstå vad som egentligen ligger bakom olika symtom och hälsoproblem. Men vi vill också att podden ska handla om det ni faktiskt undrar över. Så jag är nyfiken 👇 Vilket hälsomysterium skulle du vilja att vi pratar om i podden? Det kan till exempel handla om: • kronisk trötthet • hormonell obalans • magproblem • nervsystemet och stress • inflammation • symtom som aldrig riktigt får en förklaring eller något helt annat. Skriv ditt förslag här 👇Det kan mycket väl bli ett framtida poddavsnitt.
Pinned
❓ Har du en hälsofråga?
Här kan du ställa dina frågor kring din hälsa, kost, symptom, rotorsaker och din process. Vi svarar löpande och samlar även upp frågor inför våra livesessioner Q&A som vi har 1 gång i månaden. Kanske funderar du på: • varför har jag konstant ont • hur nervsystemet påverkar kroppen • vad inflammation egentligen betyder • om kost, hormoner eller tarmen kan ligga bakom dina besvär • hur vet jag om jag är allergisk Eller något helt annat. Ställ din fråga här genom att skapa en egen post så att fler kan ta del av både frågan och svaren. Ofta sitter flera här med samma funderingar. För att göra det lättare att svara kan du gärna skriva: • Vad du upplever för symtom • Hur länge du haft besvären • Om du redan har testat något Jag börjar med en fråga till er: Vilket hälsoproblem eller symtom försöker du förstå just nu? Skriv gärna och berätta 👇
Film som är värd att se
Den här filmen är väldigt bra. Det är sååå... mycket som är galet med mammografi vad gäller förebyggande screening, kvinnor behöver få veta mer för att kunna fatta välgrundande beslut om sina bröst. Se trailer här https://boobsdoc.com/ Missa inte avsnitt om brösthälsa i podden som kommer nästa vecka 🥦 (du vet väl att broccoli är extremt bra för oss och för våra bröst, vet du varför???)
Input till podd om brösthälsa
Jag förbereder för ett poddavsnit om brösthälsa. Är det något speciellt du vill att jag tar upp där?
1-18 of 18
Noid Health Community
skool.com/noid-health-community
Välkommen till NOID Health Community. Evidensbaserad hälsa, biohacking och expertkunskap — samlat på ett ställe.
Leaderboard (30-day)
Powered by