I made 2 loaves white and grain
White bread store bought price is
$3.99-$7.99
one was whole grain so slightly higher
My cost using already purchased product
Estimate $0.89-$2.20 a loaf homemade!
I fed 4 people for 3 days with the bread products I made at home
I halved the white loaf for breakfast toast for the boyfriend
The other half I made croutons for salad and spaghetti croutons my fav 🥰
The whole grain is my fav so I halved croutons and other half is my breakfast toast for a couple days. Leftovers I dry out and I get a jar of bread crumbs ... yum yum 😋
Making pizza dough is literally $0.50 per dough if you make it your self
I made some prosciutto pizza with my dough made 2 thin crust. This was devoured by my team and I made one for the freezer to save me from a snack store run! I also used my last jar of homemade pasta pizza sauce 🤓saved $1.99-3.00. Time to do a new batch!!
So recap of savings
Order out pizza $50 + for family OR
Homemade pizza $800-$12.00 for fancy home pizza
Homemade croutons large ziplock bag cost maybe $2.00 to make x2
Store cost $10.00 ++ x2 $35 for homemade croutons style big squares of homemade bread toasted so delicious🤓no no no store bought I do not even think you can buy these in the stores to be honest!
This was a lot of fun to prepare and implement and honestly the gratifying feeling of doing all my own bread and saving the money that I did was enough! I felt better after dinners this week with absolutely no preservatives and junk!
Stay in the loop as I'm currently creating a course around making bread 101 by moi!