Activity
Mon
Wed
Fri
Sun
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
Jan
What is this?
Less
More

Owned by Thomas

Thomas Invest Aktie-Community

40 members • $20/month

Aktier, Investeringer & Iværksætteri

Danmarks bedste investeringsforløb og fællesskab

Memberships

48 contributions to Thomas Invest Aktie-Community
Præsentation af Mathias
Goddag mit navn er Mathias, jeg er 23 år gammel og bor i Nordjylland sammen med min familie og begyndte og investere for 2 år siden og investerer langsigtet
1 like • 12h
Velkommen til Mathias! Kæmpe fornøjelse at have dig her inde!
Told
Hvordan vurderer I aktiemarkedet i lyset af mulige toldsatser mod EU fra 1. februar?
2 likes • 3d
Virkelig svært at sige noget om IMO.. Det virker til at han slynger ud med alle mulige "trusler". Generelt hader aktiemarkedet usikkerhed, og hver gang han nævner tarikker skaber det usikkerhed, og de fleste index vil nok falde. Hidtil har markederne allerede priset en vis handelsuro ind; det ses ved gentagne fald på tariffnyheder. Men markedet har også lært at truslerne ofte bliver forhandlingsgrundlag eller egentlig udskydes / glemmes. Personligt afventer jeg bare lidt og ser ad... Men spændende hvad det hele ender med, også om vi mister grønland eller hvornår vi mister grønland 😅 Hvad tænker I andre?
Kan ChatGPT, Gemini og Grok vælge bedre aktier end mennesker? 🤖📊
På søndag udkommer min nyeste youtube video, her bestemmer AI hvilke aktier jeg skal købe for 1000kr. Målet er at teste om AI kan slå aktiemarkedet. Som noget nyt har jeg dog lyttet til jer, så nu vil jeg både teste ChatGPT, Gemini & Grok. Derfor har jeg lavet et ark, hvor jeg skriver de aktier ind som hver AI model foreslår at jeg køber pr måned, det ark er det KUN JER som kan se. Jeg viser det en gang pr måned i mine videoer, men udover det er det kun jer som er her i mit aktie community som kan se. Du kan bruge det til aktie inspiration, og til at se hvordan de forskellige AI modeller performer. Jeg optog videoen i går, og indtil videre er Gemnini bedst 📈 Husk at se videoen på søndag kl 10, og se endelig med i arket allerede nu. Link her ➡️ https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Wz8Y8cLkjzqIwaupEdr_Fm3e0As0VuBY4aCK8di2z40/edit?gid=1275302156#gid=1275302156 Det ligger også i Classroom - hjælpeværktøjer - AI porteføljen 2026.
3
0
Circle Internet Group
Hej Thomas Det kunne være interessant at høre dit take på kursfaldet og din mening om CRCL's fremtid? 🙏🏼
0 likes • 5d
Jeg havde købt mere op i den, hvis jeg ikke allerede havde postet så mange penge i den 🙂 Der er nogle konkurrenter på markedet, og det kommer meget an på hvad lovgivningen bliver på sigt, men for nu kan jeg nærmest kun se at den vil stige. Hvis krypto bliver så stor en ting som jeg tror i fremtiden, så har circle en vanvtittig fremtid. Det er dog med høj risiko, dog er det sådan en aktie der potentielt om 5 år kan være steget med 1000%.. 🚀 Har du den selv i porteføljen? :)
Plan for resten af året
Hej folkens Jeg har på nuværende tidspunkt fyldt min ask ud med to brede etf’ere. Jeg er nu på udkig efter hvad det smarteste er at gøre nu for at få mest for pengene. Jeg har et par overvejelser jeg har gået med. 1. Forsætte med at købe op i store brede etf’ere på mit aktie depot. 2. Selv begynde at kigge/købe aktier som jeg tror på, på den længere bane. Jeg har cirka mellem 10-15k. Om måneden at investere for. Glæder mig til at høre fra jer, i må meget gerne uddybe hvorfor i synes det ene frem for det andet Ha en skøn aften🙂
1 like • 5d
Hej Simon! tak for spørgsmålet. Mega stærkt at du allerede har udfyldt din ASK. Der er jo ikke noget 100% klart svar, men jeg ville overveje at opsætte en månedsopsparing, for nogle af pengene, og købe op i 1-2 investeringsforeninger. Hvis du gerne vil satse lidt på enkelte aktier, kan du jo bare tage de sidste 30% af dine penge pr måned, og købe enkelte aktier løbende :) Så har du ihvertfald en super god adspredt portefølje som er "sikker", og hvor du kan være heldig at ramme "aktie raketterne" 🙂
1-10 of 48
Thomas Harthimmer
4
49points to level up
@thomas-harthimmer-4198
https://www.thomas-invest.dk/

Active 5h ago
Joined Sep 4, 2025
Denmark